Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı


 BULUNDUĞUNUZ YERE BİR TELEFON KADAR YAKINIZ.

Phone_icon 0533 141 4410lastik-tamiri

LASTİĞİ PATLAYAN ARACINIZIN YANINA GELEREK LASTİĞİNİZİ TAMİR EDİYORUZ.

Kış Lastiği Zorunluluğu Başladı

1 Aralık itibarı ile araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması ve denetlemeler başladı. Uygulama 2012 yılında ilk kez yürürlüğe girdiğinde birçok sürücünün tepkisini çekmiş olsa da, istatistikler bu uygulamanın trafikte can güvenliği açısından ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Kimler Kış Lastiği Takmak Zorundadır?

8 Kasım 2012 tarihinde, 28461 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanması ile yürürlüğe resmi olarak giren zorunlu kış lastiği kullanımı uygulaması, zaman zaman tepkilere yol açmış olsa da, sürücü ve yolcuların can güvenliğinin sağlanabilmesi için son derece önemli bir adımdır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik ve ilgili genelgelerde yerini alan uygulama hakkında en çok merak edilenlerden birisi de, “kar lastiği uygulaması kimler için zorunlu?” sorusunun cevabıdır.

Yayınlanmış olan yönetmelik ve genelgelere göre, ülke sınırları içerisinde şehirlerarası karayolları üzerinde seyredecek kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve A türü yetki belgesi sahibi otomobillerin 1 Aralık ile başlayan ve 1 Nisan tarihine kadar devam eden dört aylık süreçte, kış lastiği kullanması zorunludur.

Şehir içi kullanımda kış lastiği uygulaması zorunlu mu?

Şehirler arası kullanımda kış lastiği zorunluluğu, gerek görüldüğü taktirde bir ay süre ile uzatılabilmekte iken, şehir içi kullanımda bölgesel iklim şartları hususunda valilikler tarafından verilecek kararlar baz alınmaktadır.

Kış lastiği takmamanın cezası nedir?

Yönetmelik maddelerine göre, kış lastiği takmayan araçlara uygulanacak ceza bedeli 519 TL ve kar lastikleri takılıncaya dek aracın trafikten men edilmesi şeklinde olsa da, bu madalyonun yalnızca görünen yüzünü oluşturmakta. Ticari araçlar için zaman kayıpları ve cezalar, ticari faaliyetleri açısından ciddi kayıplara yol açmakta olduğundan, ceza bedeli aslında çok daha ağırdır.

Binek araçlar için kış lastiği zorunluluğu var mı?

Şu an için yürürlükte olan herhangi bir zorunluluk olmasa da, güvenli bir sürüş isteyen binek araç sahipleri kar yağışı ile birlikte kar lastiği kullanmaya başlamaktadır. Tabii bu konuda hesaplı kış lastiği fiyatları da önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde birçok firma, yan markaları ile ucuz kış lastiği üretimi ve satışı ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Goodyear’a ait olan Sava ve Debica markaları, bu konuda en başarılı örnekler arasında yer almaktadır.

Kullanılacağı yol koşulları baz alınarak hazırlanan kış lastikleri, yaz lastikleri ile ciddi desen farklılıkları taşımaktadır. Bu tasarımsal farklılıklar kış lastiklerine kar, buz ve yağmur gibi zorlu yol koşullarında da yüksek yol tutuşu ve düşük fren mesafesi avantajı sağlayarak, sürücüye daha güvenli bir sürüş sunmaktadır. Trafik kazaları ile ilgili istatistikler bazı gerçekleri açıkça ortaya koymaktadır. Kış aylarında yaşanan trafik kazalarının büyük çoğunluğu sürücülerin iklim koşullarına uygun lastikler kullanması ile önlenebilecek veya daha az hasarla atlatılabilecek niteliktedir. Ancak birçok sürücü kış lastiği kavramını yalnızca kar lastiği olarak görmekte ve kar yağışının olmadığı veya az olduğu bölgelerde, yaz lastikleri ile kış aylarını geçirmeye çalışmaktadır. Oysa kışın gerçekleşen trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu karlı zeminde değil, buzlu ve ıslak zeminlerde gerçekleşmektedir.

Winter Tyres